نقش مادران و پیشخوان مادران :

دلایل عمده و شایع اپیدمی افت تحصیلی بعد از سالهای دبستان، رابطه ی مستقیمی با دور شدن والدین از دانش آموز در این سالها دارد.  یکی از اهداف فوری زریاد، امکان دهی به مادران جوان برای تبدیل شدن به معلم خصوصی و کارشناس آموزشی برای فرزندشان است. روز به روز به تعداد مادران تحصیل کرده ی جوان در کشور ما افزوده می شود و این فرصت مناسبی فراهم می آورد تا سطح کیفی جامعه انسانی در کشور ما ارتقا یابد و دانش آموزانی با رشد همه جانبه و سریع داشته باشیم. پیشخوان مادران این امکان را فراهم می آورد تا مادر به خوبی ریتم حرکت تحصیلی فرزند خود را دنبال کند و نقش هایی که سامانه به او توصیه می کند را به موقع ایفا نماید. نمودارهای شفاف و مختصر داشبورد مادران، این امکان را بسیار آسان کرده و این موضوع را از یک کابوس به یک سرگرمی مفرح تبدیل نموده است. مادر همانند یک همبازی در کنار دانش آموز قرار می گیرد و او را راهنمایی و تشویق می کند تا به امتیازات بیشتر و سطوح بالاتری در سرزمین زریاد دست پیدا کند.

این ابزار همچنین اثر جانبی دیگری نیز به همراه دارد و آن تبدیل مادران ناظر به مادران تاثیرگذار می باشد. این پیشخوان به هیچ عنوان رویکرد گزارش دهنده و یا ناظر را ایجاد نمی کند، بلکه با زبانی ساده از نمودارها و آمارهای عددی و مقایسه ای و با توضیحاتی گویا، روند حرکتی دانش آموز را برای مادر، تعریف می کند و فضایی دوستانه را میان دانش آموز و اولیا تعبیه می نماید.

فراموش نباید کرد که فعالیت در سرزمین زریاد علاوه بر رشد تحصیلی، ابعاد دیگری از منافع بلند مدت دانش آموز را نیز تامین می نماید و مادر دانش آموز بیشتر از هر فرد دیگری مایل است فرزندش به بهترین ها برسد و هنگامی که ابزاری تکنولوژیک و آسانکار را در اختیار دارد حتی خود او نیز احساس موفقیت و توانمندی جدیدی را تجربه خواهد کرد که آرامشی توام با رضایت را به او خواهد داد.

این پیشخوان در رایانه (لپتاپ یا PC) و یا بر روی تلفن همراه یا تبلت مادر قرار می گیرد و امکان کمک رسانی به دانش آموز را برای مادرش فراهم می آورد.