تجسم اپیدمی بیکاری فارغ التحصیلان، ...

هدف پروژه زریاد تضمین اشتغال دانش آموز در ۱۰سال آینده و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه است و برای تحقق این هدف بزرگ و بلند مدت، مجموعه ای از خدمات آموزشی، فرهنگی و اقتصادی را در قالب یک فرایند همگرا و در طول این زمان ۱۰ ساله به او ارائه می نماید.

این خدمات در مقام اجرا، دارای در هم تنیدگی خاص و هدفمند هستند و علاوه بر هدف بلندمدت، تعداد زیادی اهداف آنی و کوتاه مدت را نیز میسر می نمایند. یکی از این اهداف آنی، رشد تحصیلی دانش آموزان می باشد.

ما دانش آموز بودن را به مثابه یک شغل در نظر گرفته ایم و بسیاری از زیبایی ها و جذابیت های فردی و گروهی که یک شغل مهم و تخصصی، با خود به همراه دارد را در این فرایند گنجانده ایم و علاوه بر تحصیل درسماده های رایج نظام آموزشی، دانش آموز با یک فرایند شناختی نیز روبرو می گردد که رشد ابعاد مختلف فردی را نیز برای او در پی خواهد داشت.

شهروندان سرزمین زریاد، دانش آموزان هستند و در هریک از کشورهای جهان که دارای آموزش و پرورش نظام مند باشد، فعالیت ها و اهداف کلی دانش آموزان به سمت نقطه ی مشترک و همگرایی جریان دارد. آنان می خواهند در دوران مدرسه و پس از آن در دانشگاه، آینده ای رضایتبخش و رفاه نسبی را در سایه کسب یک تخصص و به دنبال آن ایجاد شغلی بر اساس همان تخصص، به دست آورند.

در بسیاری از جوامع و همچنین در کشور ایران دیده می شود که افراد در مدارس و دانشگاه ها و مراکز علمی، سال ها تلاش می کنند و مراحل مدونی را پشت سر می گذارند تا به آینده ی شغلی مطلوبشان برسند، اما با این تفاسیر بخش اعظمی از همین افراد، ناگزیر در حوزه ی شغلی قرار می گیرند که هیچ ارتباطی با تلاش های علمی ایشان ندارد. بدتر از آن زمانی است که فرد متوجه می شود که تلاش های علمی و عملی او در سالیان مدرسه و دانشگاه، در جهتی نبوده که می خواسته است و تازه متوجه می گردد که علاقه مندی های شغلی او فاصله زیادی با موقعیت فعلی اش دارد.

موارد بسیاری نیز حاکی از آن است که یک دانش آموز، در طول دوران نوجوانی و حتی بعد از آن و در مراحل بعدی زندگی، با شاخه های شغلی محدودی آشنا شده است و همین محدودیت اطلاعات منجر به محدودیت انتخاب وی شده است.

در سرزمین زریاد، شغل رضایتبخش بسیار اهمیت دارد. مشاغل تخصصی که مد نظر زریاد هستند، لزوماً مستلزم دانش تخصصی هم می باشند که البته این دانش تخصصی در دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی، به دست خواهد  آمد. مثلث رضایت شغلی، حاکی از آن است که اگر شما در شغلی فعالیت کنید که با علاقه های شما همخوانی داشته باشد و توانمندی های شما بر آن احاطه داشته باشد و همچنین دانش تخصصی آن شغل را در دست داشته باشید، بالاترین درجه رضایتمندی را از فعالیت در این شغل خواهید داشت.

زریاد تضمین می کند که شما را به شغل رضایتبخش تان برساند و در این مسیر تمامی اجزایی که شما نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد. این به معنای استخدام شدن نیست. بلکه زریاد شما را صاحب کسب کاری می نماید که خودتان آن را مدیریت خواهید نمود.

به طور مثال اگر شما آرزوی پزشک شدن را در سر داشته باشید در سرزمین زریاد مسیر تحقق این آرزو را خواهید پیمود و در نهایت زریاد سرمایه مالی لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد تا یک کلینیک درمانی را با کمک دیگر پزشکانی که شهروند زریاد بوده اند، احداث و به بهره برداری برسانید.

در این مسیر طولانی، زریاد، ۴ عنصر لازم برای رسیدن به هدف را در اختیار شما قرار می دهد.

آموزش . ایجاد زنجیره تجارب. سرمایه مالی لازم . راهبری

چگونه علاقه های شغلی من را کشف می کند؟

رسیدن به یک هدف شغلی، در گروی ماندگاری و استقامت در مسیر رسیدن به آن هدف است و مهمترین و موثرترین عامل پایداری در این مسیر، میزان علاقه مندی فرد به آن هدف شغلی است.

شما و علاقه هایتان، محور اصلی زندگی در سرزمین زریاد هستید. بازی زندگی در سرزمین زریاد، در نهایت مسیر رسیدن شما به آرزوها و علاقه های بزرگ شما را هموار خواهد ساخت.

آرزوهای شما روز به روز با شما بزرگ می شوند و اگر خودتان را به روز کنید، آنها هم به روز می شوند. اگر نگاه خودتان را بزرگتر و دقیق تر کنید، آرزوهای شما هم روشن تر و منطقی تر می شوند. در حقیقت؛ موفقیت های شما، حاصل انتخاب های شماست و شما انتخاب های بزرگ و سرنوشت ساز خود را بر اساس علاقه هایتان بر می گزینید.

شما می بایست قبل از اینکه هدفی را برای زندگی آتی خود برگزینید، از علاقه خودتان به آن هدف مطمئن شوید. در طول مسیر زندگی در سرزمین زریاد، با شاخه های شغلی بسیار زیادی آشنا خواهید شد و با کمک سیستمهای موجود، به شما کمک می کنیم تا میزان علاقه مندی خود را به هر یک از این شاخه های شغلی بسنجید و به یک نتیجه ی قابل اطمینان برسید.

در سرزمین زریاد، همه چیز برای این است که کمک کنیم تا فعالیت های شما با علاقه هایتان، همراستا و همجهت شود. تا سریع تر و دقیق تر به هدف بزنید.

چگونه شغلی را که من برای آن ساخته شده ام را کشف می کند؟

علاقه ضامن ماندگاری در مسیر است و دشواری های مسیر رسیدن به هدف را برای شما آسان می کند. اما میزان این دشواری ها زمانی کمتر می شود که شما توانایی های بالقوه و ذاتی برای رویارویی با این دشواری ها را داشته باشید. این توانایی ها همان استعدادهایی هستند که در وجود شما نهفته است و شما را از دیگران متمایز می کند. استعدادها می توانند به شما کمک کنند که یک مسیر شغلی خاص را سریعتر و راحت تر از دیگران، طی کنید.

از دیگر ویژگی های شاخص زندگی در سرزمین زریاد، پرداختن به کشف استعدادها و توانایی های بالقوه افراد و همچنین تربیت و هدایت استعدادها در مسیر شغلی مورد علاقه فرد می باشد. یعنی در اینجا نه تنها علاقه مندی های شخص کشف می گردند بلکه راهکارهایی بلندمدت برای همگراسازی استعدادهای فرد با حوزه های علاقه مندی وی به کار گرفته می شود.

تقویت بنیه علمی شهروندان زریاد

عمده ی دانش مورد نیاز برای یک شغل تخصصی، در مراکز علمی معتبر کشور موجود می باشد و دانشگاه ها در این زمینه، ظرفیت های کارآمد و اثبات شده ای دارند، اما رسیدن به یک تمرکز موثر در ممارست در یک مسیر علمی، کاری است که زریاد برای آن برنامه ریزی نموده است. در سرزمین زریاد، هر دانش آموز می داند برای چه هدفی درس می خواند و حتی در دوران دانشگاه نیز این تمرکز علمی را به کمک زریاد، محافظت می نماید و مانند یک نخبه ی علمی در رشته ی دانشگاهی خود، فعالیت می نماید. کوشش زریاد این است که یک دانشجو بتواند در زمینه ی علمی تخصصی خودش تبدیل به محقق و پژوهشگری فعال شود و خلاقیت تربیت یافته ی خود را در مسیر علمی دوران دانشگاه نفوذ دهد، تا به حداکثر توانمندی علمی در آن رشته دانشگاهی نائل آید.

سرمایه مالی مورد نیاز:

زندگی در سرزمین  زریاد یک پروسه بلند مدت است که بیش از ۱۰سال به طول می انجامد و دانش آموز در طول این مدت ۱۰ساله، به نهایت توانمندی و آمادگی لازم برای ایجاد شغل و کسب و کار رضایتبخش خود کسب می نماید و از همه نظر آماده دریافت اجزای نهایی ایجاد آن کسب و کار خواهد شد و در آخرین مرحله، نوبت به دریافت سرمایه می رسد. سرزمین زریاد سرمایه لازم را در طول این ۱۰ سال برای هر یک از شهروندان خود تامین و گردآوری نموده است.

زریاد علاوه بر تامین مالی کسب کار ایجاد شده، در مدیریت و راهبری این کسب و کار و تضمین سودآوری آن نیز همراه شهروندان خود خواهد بود.

آموزش در سرزمین زریاد:

در سرزمین زریاد، به جای استفاده از بازیکاری در آموزش، آموزش را در بازیکاری جای داده ایم و بخش اعظم سرزمین را بازیکاری ها فرا گرفته اند، بازیهایی که نمود موثری در فضای واقعی زندگی دانش آموز خواهند داشت. در اصل دانش آموز زندگی آینده را با فعالیت های فعلی شبیه سازی می کند.

سرزمین زریاد، آموزشهای موثری برای ارتقای توانمندی های فردی و گروهی و همچنین مهارت های مالی و اقتصادی در خود دارد، اما به هیچ عنوان به صورت مستقیم اینها را تدریس نمی کند، بلکه عملیات هایی منجر به این آموزش ها پیش روی دانش آموز قرار می دهد تا خودش این مهارت ها را از دید خود فرا بگیرد.

به طور مثال ماجرای تبدیل امتیاز به سکه و … که یکی از مباحث عملی آموزش تصمیم گیری های مالی و … است

ما از تازه ترین های عرصه ی آموزش و یادگیری بهره برده ایم و فناوری های نوین را به بهترین نحو به کار گرفته ایم. با این حال برخی از تکنولوژی های زریاد منحصراً توسط گروه علمی زریاد ساخته و پرداخته  شده و اختراع خود زریاد است.

پایۀ آموزشی سرزمین زریاد، شبکه ای از محتواهای آموزشیِ متحدالشکل و به هم پیوسته است که با ساختاری فراکتالی از داخل به خارج و بالعکس باهم مرتبط هستند. این بسته های کوچک محتوای آموزشی، که لقمه های یادگیری نام گرفته اند، دارای ساختاری مشابه هم هستتند و هر لقمۀ یادگیری، یک سناریوی آموزشی کامل را حمل می کند و به تنهایی قادر است، امکان آموزش و ارزیابی همزمان یادگیرنده را ایجاد نماید. کل شبکه نیز دقیقاً همین کار را انجام می دهد و در کل امکان آموزش و ارزیابی همزمان یادگیرنده را به صورت خودکار و دائم پیش می برد. یعنی این رویداد از جز به کل و از کل به جز، در جریان خواهد بود. این لقمه های محتوا برای اجرای بهتر سناریوی آموزشی، قادرند در میان خودشان تبادل اجزای اطلاعات داشته باشند و هر لقمه به لقمه ی دیگر، یک تقلب مخفی برساند. هر جز از شبکه و همچنین کل شبکه از الگویی به نام تقلب محبوب پیروی می کند که اختراعی شگفت انگیز برای گذار از آموزش به یادگیری است.

این شبکه به گونه ای ساختاربندی شده است که می تواند هر نوعی از درخت دانشی را در خود جای دهد و هر نوع محتوای آموزشی را به اجرا درآورد. محتوای آموزشی برای یک نوآموز مقطع پیش دبستانی که هنوز خواندن و نوشتن نمی داند تا دانشجویان آموزش عالی دانشگاه ها.